Всесвітній день без тютюну!

Волинський обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді інформує:

31  травня – Всесвітній день без тютюну!

У всьому світі 31 травня проводиться міжнародна акція боротьби з курінням – Всесвітній день без тютюну, тобто день, вільний від тютюнового диму. ВООЗ цією акцією, головна мета якої – зняти у XXI столітті проблему куріння тютюну, застерігає населення планети від згубної звички – однієї з найпоширеніших епідемій за всю історію існування людства – нікотиноманії, що стоїть в одному ряду з алкоголізмом і наркоманією.

За даними ВООЗ, тютюнопаління є основною попереджуваною причиною смерті. Щорічно більше 6 млн осіб вмирають від пов’язаного з тютюном інфаркту міокарда, інсульту, раку, хвороб легенів та інших хвороб. Ця цифра не включає більше 600 тис. осіб, які щорічно вмирають від пасивного куріння. За відсутності дій до 2030 р. епідемія буде щорічно призводити до смерті понад 8 млн чоловік. Більше 80 % із цих попереджуваних випадків смерті відбуватимуться серед людей, що живуть у країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Тютюновий дим викликає і загострює багато хвороб, діючи практично на всі органи. Вченими встановлено, що при викурюванні однієї пачки сигарет людина отримує дозу радіації у сім разів більше тієї, яка визнана гранично допустимою. А радіація тютюнового походження сукупно з іншими канцерогенними речовинами – головна причина виникнення раку.

Серед некурців рак легень зустрічається 12 разів на сто тисяч чоловік. Серед тих, хто викурює пачку сигарет в день –  112, а у тих, хто курить дві пачки –  284.  Тому можна сміливо стверджувати, що рак легень в основному розвивається на ґрунті куріння. Нерідко рак виявляється настільки запущеним, що неможливо врятувати хворого навіть ціною видалення легені. Також доведено, що тютюновий дьоготь, введений експериментальним шляхом тваринам у легені або на шкіру, викликає рак у всіх випадках.

Куріння викликає передчасне «зношування» серця, судин, а також інших життєво важливих органів. Одна викурена сигарета збільшує пульс на двадцять ударів за хвилину, піднімає тиск на кілька десятків міліметрів, зменшує температуру шкіри. Ці зміни тримаються близько тридцяти хвилин. Таким чином, протягом дня серце постійно отримує додаткове навантаження, що згодом призводить до його захворювання.

При вдиханні тютюнового диму судини звужуються і течія крові у них сповільнюється, а в деяких випадках навіть на якусь мить зупиняється. Уповільнення току крові в судинах серця проявляється коронарною недостатністю та нападом болю в області серця.

Всесвітня організація охорони здоров’я, вивчаючи питання про роль тютюну, виявила, що курці помирають від коронарного тромбозу на чотири роки раніше, ніж некурящі. Смертність від серцево-судинних захворювань серед курців в два рази вище, ніж серед некурців.

Різкий вплив тютюну на серце людини певною мірою пом’якшується компенсаційними механізмами, які мобілізуються організмом для боротьби з шкідливим реагентом. Тим не менше, його вплив залишається і поступово призводить до інвалідності та наближення ранньої старості.

Курці іноді говорять, що куріння робить їжу смачнішою. Насправді ж куріння знижує апетит. Давно помічено: той, хто кинув палити, починає набирати вагу. Після припинення нікотинової інтоксикації всі обмінні процеси поліпшуються, краще засвоюється споживана їжа.

Більшість курців починають курити в підлітковому віці і не розлучаються з сигаретою до кінця життя. Половина з них помирає саме від хвороб, пов’язаних з курінням.

Куріння тютюнових виробів є глобальною епідемією, яка спустошує країни й цілі регіони, у тому числі ті, які в найменшій мірі готові нести викликаний нею тягар непрацездатності, хвороб, зниження продуктивності праці та смертей. Тютюнова індустрія продовжує отримувати шалені прибутки за рахунок нашого з вами здоров’я та життя. Своє власне розширення вона ставить вище за здоров’я майбутніх поколінь; свою власну економічну вигоду – вище за життєздатний розвиток, якого прагнуть країни. Тепер, оскільки нації узяли на озброєння глобальну стратегію опору тютюновій загрозі, а деякі країни почали  обертати тютюнову епідемію назад, тютюнові компанії вводять нові види зброї у формі виробів, ніби то менш шкідливих та більш привабливіших.

Наведемо факти, які ви могли не знати: після затяжки нікотин потрапляє в головний мозок через 7 секунд, тютюн є причиною смертності від раку легенів в 90% всіх випадків, куріння негативно відображається на роботі серця, так як частота серцевих скорочень у курця на 15000 ударів на добу більше, ніж у того, хто не палить.

Також багато досліджень підтверджують шкоду куріння:

Шкода куріння під час вагітності. Фінські дослідники прийшли до висновку, що часте куріння під час вагітності підвищує ризик появи психічного розладу у дитини на 38%. Вчені зробили такий висновок, проаналізувавши частоту випадків шизофренії серед кількох тисяч дітей (з 1983 по 1998 роки).

Куріння знижує інтелект. Вчені британського університету Абердін виявили, що куріння знижує інтелект. Експеримент тривав цілих 50 років. Експерти попросили групу курців і некурців пройти тест на інтелект, а потім повторити його ж через 50 років. Як з’ясувалося, результати курців стали нижче на 38%.

Вплив тютюнового диму на здоров’я дітей. Вчені провели дослідження, з’ясувавши, що куріння в будинку здатне негативно позначитися на здоров’ї дітей. Так, наприклад, якщо батьки або родичі мають згубну звичку палити в приміщенні, де є діти, останні частіше схильні до небезпечних захворювань, наприклад, астми.

Також вчені впевнені, що діти переймають звички батьків. Якщо в родині хтось із дорослих курить, є ймовірність, що дитина в майбутньому почне пробувати сигарети.

Зміна ДНК дитини. В експерименті взяли участь близько 7 тисяч вагітних жінок, які курили постійно або епізодично під час виношування дитини. Після народження дітей, вчені проаналізували їх ДНК. Вони прийшли до висновку, що куріння викликало значні зміни в устрої білків у ДНК. Гени, що знаходяться під цими ділянками білків – гістонів, відповідають за ріст і роботу легенів, функціонування нервової системи.

 

 

Автор: Волинський обласний центр СССДМ

Пов'язані матеріали:

Читайте також: